Název zdroje: Radiožurnál Datum vydání: 12.05.2009 Nadpis: Miloš Zeman vyhrožuje trestním oznámením Pořadí: 7 Relace: Stalo se dnes Moderátor: Veronika Sedláčková Hosté pořadu: František Krejčí
Moderátor (Veronika Sedláčková): Trestní oznámení na exministra životního prostředí, předsedu zelných Martina Bursíka a ředitele Šumavského národního parku, chce podat bývalý premiér a předseda sociální demokracie Miloš Zeman. Podle něj totiž oba jmenovaní způsobili v šumavských lesích miliardové škody tím, jak postupují proti kůrovci. K věci se vyjádří ředitel Národního parku Šumava, František Krejčí. Dobrý večer.
Host (František Krejčí, ředitel Národního parku Šumava): Dobrý večer.
Moderátor (Veronika Sedláčková): Pane řediteli, co říkáte na rozhodnutí Miloše Zemana podat trestní oznámení na vás a na exministra Bursíka kvůli tomu, jak postupujete, či spíše nepostupujete proti kůrovci?
Host (František Krejčí, ředitel Národního parku Šumava): Tak jednak musím říct, že mě to mírně překvapilo, protože jsem přesvědčený o tom, že projekt národního parku, nebo ta myšlenka, je jasně pozitivní věc. Je to věc, která je přínosem pro náš typ regionu, jako je Šumava a takové ty prohlášení, které jsem slyšel v poslední době od pana Zemana ukazují na to, že nemá dobré informace o tom, jak nazírat na naší práci v lesích Národním parku Šumava. Lesy Národního parku Šumava nelze hodnotit podle ekonomických kritérií. V Národním parku Šumava nejsou hospodářské lesy. To je jedna věc. Druhá věc je i to, že on sám když byl premiérem, tak Národní park už existoval. Od té doby už odeschlo asi 600 hektarů smrkových porostů na Šumavě a on sám tehdy proti nikomu žádné trestní oznámení nedával, tak mi to přijde spíš takové neetické.
Moderátor (Veronika Sedláčková): Podle vás je tedy samoléčba lesů, tedy to, že se ponechají ve svém původním prostředí, proti kůrovci se nebude zasahovat, nejlepší řešení. Ptám se proto, že s Milošem Zemanem souhlasí někteří senátoři, starostové ze Šumavy a okolí i další lidé. Například petici Zachraňte Šumavu podepsalo skoro 9 tisíc lidí.
Host (František Krejčí, ředitel Národního parku Šumava): Samozřejmě, že se pořád vede odborný dialog o tom, co je pro Šumavu nejlepší, ale my opravdu dneska máme jasně stanoveno, která část těch nejvnitřnějších horských lesů má zůstat bez zásahu, kde má převládat samovolný vývoj. My necháme spíš promlouvat tu přírodu a naopak zase oproti tomu máme jasně stanoveno území, cirka 80 procent výměru lesu Národního parku, kde je potřeba několik generací lesníků, ještě dál pracovat na tom, než bude možno tyto lesy ponechat samovolnému vývoji. Ale ten odborný dialog se vede opravdu docela intenzivně, a když se vede opravdu důstojně a popravdě, tak většinou to vede k tomu, že ta území, která jsou námi navržena k tomu samovolnému vývoji, jsou vlastně potom dobře obhajitelná před jakýmkoliv skutečným odborníkem.
Moderátor (Veronika Sedláčková): Co by se podle vás stalo, kdyby se přistoupilo k aktivnímu boji proti kůrovci, tedy k vykácení zasažených stromů?
Host (František Krejčí, ředitel Národního parku Šumava): Tak v těchto nejcennějších částech by byla asi porušena vlastní myšlenka Národního parku. To vlastně byl takový porevuloční výdobytek to, že se prořeže ten Národní park, ale i zároveň došlo k porušení zákona 114 o ochraně přírody a krajiny, protože bychom vlastně zničili ten předmět ochrany přírody. Ten předmět není jenom ta přítomnost těch starých stromů, ale i ta dynamika, přirozená dynamika vývoje těchto zbytků a smrčin, které jsou unikátní nejenom v rámci České republiky, ale i v rámci Evropy.
Moderátor (Veronika Sedláčková): Letos údajně má čekat Šumavu kůrovcová kalamita srovnatelná s tou z 1. poloviny 90. let, která je označovaná za největší kůrovcovou kalamitu v dějinách Česka. Je to skutečně pravda?
Host (František Krejčí, ředitel Národního parku Šumava): Tak my ty odhady výskytu kůrovce budeme opravdu dělat asi až na přelomu nebo v polovině května, protože nahoře v nejvyšších polohách Národního parku Šumava ještě pořád kůrovec spí, ještě pořád se neprobudil k tomu jarnímu rojení, protože tam i dneska bylo 5 stupňů nad nulou a pršelo,takže máme je tam solidní antikůrovcové počasí. Takže na ty odhady je ještě brzy. Ale protože máme druhý rok po kyru, tak samozřejmě se dá očekávat určité zvýšení výskytu kůrovce. Ale pokud to bylo jako v minulém roce, kdy e nám podařilo ustát opatření proti kůrovci v těch územích, kde právě jsme povinni zasahovat, tak budeme docela spokojeni. Takže odhady budeme dělat až někdy v 15. květnu.
Moderátor (Veronika Sedláčková): Hostem Stalo se dnes byl ředitel Šumavského národního parku František Krejčí. Díky a na shledanou.
Host (František Krejčí, ředitel Národního parku Šumava): Na shledanou.
Zachraňme Šumavu občanské sdružení, o.s.
Karla Čapka 1166, 373 41 Hluboká nad Vltavou
IČO: 26568535, DIČ: CZ26568535
číslo účtu: 2073904309/0800