Petr Martan: Ze semináře „Lesy českého státu“

14.12.2016

Na semináři s názvem Lesy českého státu se 21. října 2016 sešli v Třeboni lesníci, aby se zabývali, mimo jiné i dopady bezzásahových zón na lesy a regionální klima.

Dopady bezzásahových zón na lesy českého státu, regionální klima a hydrologii povodí Uvedené téma patřilo II. bloku semináře, který chtěl reagovat na vědecký spor o tom, že zelený, souvislý a vzrostlý les zadržuje a přitahuje stejně srážek jako les suchý, holý, proředěný či les nízký s věkem do 50-ti let. Tvrdí se, že louka zadrží více vody, než les. Našli se i hydrologové, kteří píší, že vysoké stromy odčerpávají vodu z půdy a v extrémním suchu tedy ještě zhoršují stav. Proto prý nevadí, že na Šumavě a jinde uschly lesy. Jsou to věci, o nichž před lety nikdo nepochyboval. K tomu byly předneseny dvě hlavní přednášky od: doc. RNDr. Jana Pokorného, CSc.,(ředitel ENKI, o. p. s.) a Prof. Ing. Jana Čermáka, CSc., MU v Brně, Ústav lesnické botaniky, dendrologie a geobiocenologie. Oba vědci poukázali na aktivní úlohu lesů v oběhu vody, v regionálním klimatu i klimatu kontinentů. Vyspělý les působí na klima přímo evapotranspirací, je to klimatizační vrstva o mocnosti 25-32 metrů, která vyrovnává teploty, zvlhčuje vzduch a podporuje tvorbu mlhy a stínících oblaků. Na konkrétních faktech vědci ukázali, jak les utváří klima, jak se ubývání lesa projevuje na změně klimatu, a že rozšiřování bezzásahových území (tj. uschnutí lesa) je celospolečenská ztráta.

Lesy státu: Národní park Šumava! V této části semináře vystoupili tři řečníci: Ing. Karel Simon, soudní znalec v lesnictví a životním prostředí; Ing. Josef Vovesný, poradce v lesnictví a životním prostředí, SVOL; Ing. Martin Klewar, specialista na ochranu lesů. Situace se změnila tak, že stoupenci divočiny byli vždy proti kácení stromů v NP a lesníci byli ti, kteří vidí v lese jen kácení. Nyní se to obrátilo. Došel kůrovec a v NP dělají rozsáhlé úmyslné těžby, ačkoliv je přetěženo nad etát (množství dřeva, které přirostlo) téměř milión kubíků. Správa parku těží, neboť potřebují 200 miliónů Kč ročně utržit za dříví. Stoupenci divočiny nyní mlčí, takové kácení jim nevadí. Nyní mají lesníci možnost změnit mínění veřejnosti - že oni jsou proti úmyslným těžbám dřeva. Všichni účastníci semináře se vyjádřili podpisem pod novou petici, že: Odmítají vyhlášení bezzásahového režimu na 30% území a jeho další rozšiřování na 50% za 15 let; že odmítají současné provádění úmyslné těžby dřeva v lesích za účelem financování Správy NP Šumava.

Slovensko je na tom ještě hůře Semináře se zúčastnili také dva lesníci z podniku Lesy Tatranského národního parku Ing. Ján Slivinský a Ing. Ján Ferenčík. Jejich prezentace byla hrozivá: V důsledku ochrany přírody uschlo na Slovensku přes 70 000 ha lesů. V důsledku uschnutí lesů na extrémních svazích hor došlo vlivem vody a lavin k erozím a totálnímu odsunu půdy na tisících hektarech. Tamní vědci mlčí, neboť do nedávna podporovali bezmeznou divočinu. A vědci, kteří by současný stav zkoumali, se zatím nenašli.

Zpět na přehled zpráv ← následující   |   předcházející →

Zachraňme Šumavu občanské sdružení, o.s.

Karla Čapka 1166, 373 41 Hluboká nad Vltavou

IČO: 26568535, DIČ: CZ26568535
číslo účtu: 2073904309/0800

info@zachranmesumavu.cz http://www.zachranmesumavu.cz

Tytp www stránky vytvořilo web studio EDGERING v roce 2014 | x4u CMS Toplist Edgering