Název zdroje: Haló noviny Datum vydání: 01.06.2010 Nadpis: Na Šumavě je obrovská kůrovcová kalamita Strana: 3 Rubrika: Z DOMOVA Autor: (zku) Ročník: 20 Číslo: 126 Odkaz: http://www.halonoviny.cz/ Oblast: Celostátní deníky
PRAHA - Obcanské sdružení Zachranme Šumavu oznámilo, že kurovcová kalamita nabyla v Národním parku Šumava (NPŠ) obrovských rozmeru. Jedná se o kalamitu, jejíž konecný rozsah v soucasnosti neumí odhadnout ani predstavitelé národního parku. Sdružení proto navrhlo nekolik rešení, následovalo je i vedení parku.
Jednoznačně selhala kontrolní činnost Ministerstva životního prostředí i Správy NPŠ, a to i přesto, že byly obě instituce mnohokrát varovány před krizovým stavem na Šumavě. Selhala rovněž i Česká inspekce životního prostředí, která byla opakovaně upozorňován a na kritickou situaci a tento problém neřešila. Tento pro krajinu kritický stav, přesáhl hranici případného vědeckého experimentu a je názornou ukázkou selhání dogmaticky prosazované ideologie pod rouškou vědy. Z těchto důvodů doporučujeme budoucí vládní koalici zřízení Ministerstva pro rozvoj venkova a životního prostředí, které by sloučilo kompetence Ministerstva životního prostředí a Ministerstva zemědělství.Členové našeho občanského sdružení se ztotožňují se závěry předsedy Rady parku Jana Stráského, které je nutné podniknout pro uklidnění situace a budoucí rozvoj Šumavy. Vítáme, že ministryně životního prostředí Rut Bízková některé tyto kroky akceptuje, uvádí se v prohlášení sdružení, které mají Haló noviny k dispozici. Sdružení Zachraňme Šumavu navrhuje dokončit půlroční práci expertních skupin, neprodleně sestavit dvouletý plán péče, který zahrne všechny cesty redukce negativních procesů a účinného boje s kůrovcem a bude si klást jediný cíl: zastavení ničení šumavských lesů. Souběžně připravovat a následně realizovat novou zónaci, která zřetelně a dlouhodobě vymezí bezzásahová a zásahová území (striktně 1. a 2 . zóna) a území v˙extravilánu obcí, nezbytné pro jejich rozvoj (3. zóna). Dále revidovat vyhlášená klidová území, pozastavit realizaci divočiny a vymezit jí přiměřený rozsah až v nové zónaci, více otevřít Šumavu návštěvníkům (a to i z důvodu společenské kontroly). Realizovat změny ve složení Rady NP Šumava, které ředitel NPŠ přislíbil na společném jednání šumavským obcím v březnu 2010 a údajně předal MŽP, které je prý odmítá.
Už i Správa NPŠ mění názor
Poněvadž Šumava nepatří Správě NPŠ, ale ani jen obcím na Šumavě, natož pak MŽP, zahrnout do rozhodovacích procesů obě krajské samosprávy a zajistit nezbytnou pozornost vlády ČR Šumavě. Navrhujeme využít dvouletého období k přípravě zákona o NP Šumava, který musí citlivě respektovat všechna specifika Šumavy ve srovnání s ostatními třemi NP v ČR, píše s e dále ve zmiňované tiskové z právě. Také Správa NPŠ přišla s koncepcí boje proti kůrovci. Národní park dlouho odmítal, že by v lesích kůrovcová kalamita vypukla. Letos ale správa nebezpečí přiznala a zřídila kalamitní štáb, který má opatření proti lýkožroutovi koordinovat. Ředitel šumavského parku František Krejčí v Českém rozhlase potvrdil, že správa parku už vypracoval a dvouletý plán protikůrovcových opatření: Jsem přesvědčený o tom, že ta opatření, která jsme učinili, jsou dostatečná. Zabýváme se územím, které činí 70 procent výměry lesů Národního parku Šumava v takzvaných zásahových lesích. Doložili jsme již několika probíhajícími a připravovanými opatřeními, že jsme připraveni na splnění tohoto úkolu.
Foto - archiv sdružení Zachraňme Šumavu
Zachraňme Šumavu občanské sdružení, o.s.
Karla Čapka 1166, 373 41 Hluboká nad Vltavou
IČO: 26568535, DIČ: CZ26568535
číslo účtu: 2073904309/0800