Název zdroje: Haló noviny Datum vydání: 29.09.2009 Nadpis: Národní park Bavorský les - vzor bezzásahovosti? Strana: 13 Rubrika: DOPISY Autor: Jitka MARKOVÁ Ročník: 19 Číslo: 227 Oblast: Celostátní deníky
Národní park Bavorský les nám dávají ceští ochranári za vzor bezzásahovosti a prirozené obnovy. Hodnotu podle nich nemá chránená oblast sama o sobe, ale to, co se v ní odehrává, tedy prírodní procesy. Granty, které plynou na jejich sledování, živí množství univerzitních zamestnancu. V rámci jejich ?vedeckých experimentu?, bezzásahové politiky ministerstva životního prostredí a Správy Šumavského národního parku v tuto chvíli již odumrelo více než 17 % lesnaté cásti parku. Další tisíce hektaru kurovcem napadených smrku na úplné odumrení cekají. Co všechno se musí stát, aby ceští ?ochranári? povolili duslednou asanaci (zásahy)? A jsou vubec pravdivá tvrzení, že Bavori nezasahují? Nemci si vlastních kulturních hodnot cení mnohem více než my. Je-li v ohrožení prírodní a kulturní unikát na úrovni našich pramenu Vltavy, neváhají. Tak se výstup na Falkenstein mení v prehlídku vcasné a dusledné asanace (zasahování). Již na úpatí Falkensteinu nás míjí nákladák plne naložený kmeny z asanace. Pri výstupu Schillerovou cestou na nás v tráve vykukují jednotlivé asanované kmeny, ale i celé desítky kmenu - ponechané k zetlení. Velké množství porostu bylo asanováno zcela nedávno - vcera nebo maximálne pred týdnem, svedcí o tom blýskající se parezy na holinách a dukladne odkornené kmeny smrku. Holina nás vítá i na samém vrcholu Falkensteinu. Pri obhlídce vrcholu narážíme na další. A Bavori neprotestují. Už jsou zcela vyléceni z her na bezzásahovost, která i jim znicila velké množství prírodního bohatství. Asanace v bavorském národním parku probíhá, a dokonce masivne. I za cenu vzniku cetných holin. Soucasne probíhá i umelá výsadba, což dokazují kolem parezu zelenající se smrcky. Zatímco Bavori se již poucili z destruktivních úcinku kalamitne premnoženého kurovce a dusledne zasahují, ceští ?ochranári? klamou ceskou verejnost poukazováním na bezzásahový režim v Národním parku Bavorský les a na tamní prirozenou obnovu. Nemuže to být neznalostí. Jde o cílenou dezinformacní kampan ministerstva životního prostredí a Hnutí Duha, která má vést k dalšímu rozširování bezzásahových ploch v Národním parku Šumava, tak jak o tom v soucasné dobe jedná ministr Miko se starosty šumavských obcí. Zatímco pro Cechy zustává fiktivní bezzásahovost bavorských ekologu vzorem, Bavori zasahují, kde jen mohou. Vedí to, co vedeli již schwarzenberští lesníci. Kurovce lze zastavit jen duslednou a vcasnou asanací napadených porostu.
Výše uvedený text napsala čtenářka z Českých Budějovic v souvislosti se dvěma články o Šumavě, které vyšly v minulých dnech. O otázce bezzásahovosti zapochybovala na základě putování v okolí hory Falkenstein (asi šest kilometa Železné Rudy). V rámci vnitroredakční diskuse zareagoval náš západočeský krajský zpravodaj Václav Míka.
Co na k otázce bezzásahovosti ríká Jaromír Bláha z ekologického Hnutí Duha (patrí mezi prední odpurce kácení stromu v nejprísneji chránených oblastech NPŠ)? Haló novinám potvrdil, že poznatky paní Markové jsou správné. Oblast hory Falkenstein, ale i mnohem širší okolí této cásti bavorské Šumavy sice leží v Národním parku Bavorský les (NPBL). Jenže v jeho nové polovine, která se národním parkem stala až v roce 1997. ?Podle nemeckých zákonu nová cást Národního parku Bavorský les bude mít 75 % své plochy jako bezzásahové území až od roku 2027,? uvedl Bláha s tím, že do té doby tvorí bezzásahová území této cásti NPBL jen velmi malé oblasti. Podle jeho názoru se ale pravdepodobne príslušné zákony u našich západních sousedu brzy zmení, protože paní Markovou zmínené rozsáhlé kácení smrku v NPBL naráží na silný odpor nemeckých ochráncu prírody. V tzv. staré cásti bavorského parku (ta byla vyhlášena národním parkem v roce 1970) o rozloze 13 tisíc hektaru tvorí bezzásahové území vetšinu, konkrétne 10 tisíc hektaru. Pro srovnání: Národní park Šumava má rozlohu 68 064 hektaru, plocha bezzásahových zón tvorí zhruba 14 300 ha, což je asi 21 %. Na tom, že rozloha techto zón se nebude v nejbližších deseti letech rozširovat, se pred nekolika dny dohodl ministr životního prostredí Ladislav Miko a vedení NPŠ se šumavskými starosty a vedením Jihoceského a Plzenského kraje. Co je ale také duležité, je pomer rozlohy NPŠ k rozloze CR a pomer rozlohy NPBL k rozloze Nemecka. Na to nedávno v rozhovoru pro Haló noviny upozornil predseda kontrolního výboru Jihoceského krajského zastupitelstva Luboš Dvorák (KSCM): ?Samotný park (myšlen je NPŠ - pozn. red.) by se mel podstatne zmenšit tak, aby odpovídal i velikostne rozloze CR.?
Zachraňme Šumavu občanské sdružení, o.s.
Karla Čapka 1166, 373 41 Hluboká nad Vltavou
IČO: 26568535, DIČ: CZ26568535
číslo účtu: 2073904309/0800