Pohled starostů: naděje i obavy

16.09.2009

Název zdroje: Mladá fronta Dnes Datum vydání: 16.09.2009 Nadpis: Pohled starostů: naděje i obavy Strana: 3 Pořadí: 4 Mutace: Kraj Moravskoslezský Rubrika: Kraj Moravskoslezský Autor: MARKÉTA RADOVÁ Ročník: 20 Číslo: 217 Náklad: 256941 Odkaz: http://www.idnes.cz/ Oblast: Celostátní deníky

Karlova Studánka - Naděje, třeba v příchod nových turistů, ale i obavy z ohrožení rozvoje obcí. Tak vnímají myšlenku vzniku Národního parku Jeseníky místní starostové. "Ačkoli ministr říká, že vznik národního parku neohrozí rozvoj obcí, to riziko je tady vždycky. Dnes se sice s ministrem Mikem domluvíme, ale třeba za půl roku po možné výměně ministrů budeme křičet, že národní park za daných podmínek nechceme. Je to hodně o lidech," řekl starosta Dolní Moravice Ladislav Velebný. "Národní park nás neomezí v nové výstavbě, jde spíš o vrcholové středisko Ovčárna. Tam by měla být jednou provždy stanovena jasná pravidla pro lyžování a rozvoj," dodal Ladislav Velebný.

Národní park by lákal turisty "Zachování lyžařského areálu na Ovčárně, neomezovat jeho provoz a další rozvoj, je pro nás jednou z priorit," zdůraznil Ondřej Holub, starosta Malé Morávky, v jejímž katastru se areál nachází. "V naší obci je řada lidí zaměstnaná ve službách, jsme tedy hodně závislí na návštěvnosti. Známka národního parku by byla jakousi garancí pro potencionální návštěvníky. Aby se k nám vraceli," doplnil Ondřej Holub. Zatímco starostka Vrbna pod Pradědem Helena Kudelová řekla, že je pro národní park ("Je to značka. A další důvod, proč by měli lidé jezdit do Jeseníků a do Vrbna pod Pradědem zvláště."), starosta Písečné Petr Slovák vyjádřil obavy: "Z širšího hlediska nevíme, co by vyhlášení národního parku území přineslo. Ať mi třeba zkusí odpovědět, jestli budu moct kilometr za hranicí národního parku vystavět teplárnu?"

  • Národní park a jeho zóny

I. ZÓNA - přísná přírodní - zahrnuje nejcennější a nejstabilnější území s přirozenými ekosystémy -pralesovité zbytky lesů, mokřady a vrchovištní rašeliny, je ponechána přirozenému vývoji bez ovlivňování člověkem II. ZÓNA - řízená přírodní - zahrnuje zbývající převážnou část lesních a ostatních ekosystémů s různým stupněm skladby a stavu porostů od původních, změněných až po silně poškozené a geneticky nevhodné, přípustná je pouze činnost pro udržení přírodní rovnováhy a postupné přibližování stávajících ekosystémů III. ZÓNA - okrajová - zahrnuje území člověkem značně pozměněná , umožňuje trvalé bydlení, služby, zemědělství, turistiku a rekreaci, pokud to není v rozporu s posláním národního parku V Česku zatím existují čtyři národní parky: Krkonoše, Šumava, České Švýcarsko a Podyjí.

Zdroj - webové stránky Správy CHKO a Národního parku Šumava, www.npsumava.cz

Zpět na přehled zpráv ← následující   |   předcházející →

Zachraňme Šumavu občanské sdružení, o.s.

Karla Čapka 1166, 373 41 Hluboká nad Vltavou

IČO: 26568535, DIČ: CZ26568535
číslo účtu: 2073904309/0800

info@zachranmesumavu.cz http://www.zachranmesumavu.cz

Tytp www stránky vytvořilo web studio EDGERING v roce 2014 | x4u CMS Toplist Edgering