Klaus je pro zdravou Šumavu

28.08.2009
 Skóre:




 0.98






 Název zdroje:




 Mladá fronta Dnes






 Datum vydání:




 28.08.2009






 Nadpis:




 Klaus je pro zdravou Šumavu






 Strana:




 1

Pořadí:

 1






 Mutace:




 Jižní Čechy






 Rubrika:




 Jižní Čechy






 Autor:




 LENKA ZIMMELOVÁ






 Ročník:




 20






 Číslo:




 201






 Náklad:




 256941






 Odkaz:




 http://www.idnes.cz/






 Oblast:




 Celostátní deníky






 Zpracováno:




 28.08.2009 06:33






 Identifikace:




 DCMF20090828100000 cz






 Klíčová slova:




 Šumavě (11x), Šumava (7x), Šumavu (4x), Šumavy

Prezident včera jako první podepsal petici Jihočeského kraje. Podpořil tím aktivity hejtmana Zimoly

Šumava - Čekat na zázrak není možné. Šumava potřebuje rychlý zásah proti kůrovci. Prezident Václav Klaus včera jako první podepsal petici Jihočeského kraje Za zdravou Šumavu. Podpořil tím stanovisko samosprávy, která žádá ministerstvo životního prostředí, aby okamžitě zřídilo k situaci v národním parku krizovou pracovní komisi. Jinak na Šumavě kvůli lýkožroutovi vyhlásí stav nebezpečí. "Jsem na straně zdravého rozumu. To, co se děje a co nám předvádějí naši Zelení a jejich spřátelená ministerstva, je pro mě nepřijatelné a hloupé. Úkolem každého rozumného člověka je se proti tomu postavit," řekl krátce po podpisu Klaus. Postup jihočeského hejtmana Jiřího Zimoly označil za zajímavý a inspirativní. "Vyhlášení nějakého kalamitního stavu, který by umožnil dělat nutné zásahy, považuji za potřebné. Čekat donekonečna není možné," dodal Klaus. Stejně jako on může petiční archy podepsat i veřejnost na budějovické výstavě Země živitelka v pavilonu F3. Její text najdou i na stránkách www.kraj-jihocesky.cz. Podle svých posledních vyjádření se ministr životního prostředí Ladislav Miko k sestavení krizové komise nemá. "Kůrovec je plně pod kontrolou a zasahujeme proti němu přesně podle plánu. Pokud by i do nejvyšších partií Šumavy vjela těžká technika, znamenalo by to v konečném důsledku ohrožení samotné existence národního parku," varoval naopak Miko. Podle něj jsou úvahy představitelů Jihočeského a Západočeského kraje o vyhlášení stavu nebezpečí na Šumavě nesmyslné, protože se s lýkožroutem potýkají lesníci v celé republice i střední Evropě. To si ale Zimola nemyslí. "Pokud se ministerstvo bude chovat jako doposud, bude stav nebezpečí na Šumavě vyhlášen během několika dnů, maximálně týdnů. Jsem rád, že nás prezident podpořil," uvedl Zimola.

BOJ O BUDOUCNOST NÁRODNÍHO PARKU Jihočeští politici preferují na Šumavě okamžitý zásah proti kůrovci. Situace je totiž podle nich kritická. Naproti tomu ministerstvo životního prostředí, správa parku a ekologové taková řešení odmítají. Někteří v tom vidí politické téma. Spolu se svou kolegyní ze západočeského kraje Miladou Emmerovou si hejtman Zimola nechal zpracovat odborný posudek situace ve druhých zónách parku. Výsledky expertizy zveřejnil na mimořádné tiskové konferenci v neděli. Na ní mimo jiné zaznělo, že opatření proti kůrovci jsou neúčinná. Proti tomu se ale vedení šumavského parku ohradilo. "Na významné části ponechané samovolnému vývoji masivně vzniká nový les. Potvrdilo to sčítání v roce 1998 i vloni," podotkla tisková referentka správy parku Jana Zvettlerová. Plochy se soušemi prý nyní na Šumavě tvoří zhruba dvě procenta z celkové výměry parku, která dosahuje 68 tisíc hektarů. Prezident Klaus se na stranu těch, kteří volají po zásahu proti lýkožroutovi na Šumavě, postavil už několikrát. Například před čtyřmi lety při návštěvě kraje k nápadu rozšiřovat bezzásahová území řekl: "Hledat koncepci parku podle amerického kontinentu, či dokonce afrických stepí a pokoušet se vrátit divočinu do míst po staletí lidmi kultivovaných, není správný směr." Vloni v září kvůli situaci na Šumavě vyčinil při vernisáži pražské výstavy fotografií Zachraňme Šumavu bývalému ministrovi životního prostředí Martinu Bursíkovi. Ideologie jeho ministerstva podle prezidenta považovala člověka za škůdce přírody, a ne za její součást. "Všichni musíme říkat, že jsme součástí přírody. Nejsme méně než zajíc, žába či kůrovec," prohlásil Klaus.

Jak slíbil, tak udělal Tím, že včera podepsal petici Jihočeského kraje Za zdravou Šumavu v podstatě naplnil svůj slib, který dal vloni při oslavách národních dožínek na Zemi živitelce tehdejšímu hejtmanovi Janu Zahradníkovi. I on spolu s dalšími politiky a starosty prosazoval v národním parku zásah proti lýkožroutovi. "Boje o Šumavu jsou vedeny velmi špatným způsobem. Připište si mě, až budete dělat nějakou petici. Já s vámi budu spolupracovat," sdělil téměř přesně před rokem v Budějovicích Klaus.


  • Napište nám Své názory na to, jak postupovat na Šumavě, piště do úterý 1. září na redcb@mfdnes.cz. Nejzajímavější postřehy zveřejníme ve středu.

  • Kůrovec situace v Národním parku Šumava Vloni zde kůrovec napadl 240 tisíc metrů krychlových smrku. Z toho polovina byla ponechána svému osudu v takzvaných bezzásahových územích. Letos experti počítají se 230 tisíci metrů krychlových napadených stromů, z toho 130 tisíc bude v místech bez zásahu. Ta také tvoří 20 procent celé rozlohy parku. Na zbytku se proti lýkožroutovi zasahuje.

  • Anketa

Zasahovat proti kůrovci: Ano, či ne MF DNES oslovila zástupce z Jihočeského i Plzeňského kraje, kteří mají k problematice na Šumavě co říci nebo se dotýká jejich životů.

ANO Tomáš Jirsa senátor Bohužel, autoři bezzásahového režimu nemysleli ekosystémově. Šumava je jeden celek, ze kterého nejde vyjmout dvacet procent území, převést je do bezzásahového režimu, nechat tady namnožit kůrovce a doufat, že kůrovec bude respektovat červenou čáru na mapě.

ANO Jiří Hůlka předseda Svazu obcí NP Šumava Pokud se kůrovec dostal mimo kontrolu, zasahovat se musí. Ohrožuje už i lesy jiných vlastníků. Nejde jen o kácení stromů, ty už jsou většinou stejně mrtvé. Ale je třeba rozmístit lapače a jít vlastně před kůrovcem. My proto voláme po společném postupu s parkem.

ANO Petr Smutný radní Plzeňského kraje Myslím, že situace už se vymkla správě parku z ruky. Kůrovec půjde dál. Dostane se do oblasti hospodářských lesů a nebude k zastavení. Domnívám se, že oba kraje - Plzeňský i Jihočeský, by měly tlačit na vládu, aby stav nebezpečí na Šumavě vyhlásila ona.

ANO Jiřina Rippelová senátorka Situace v šumavském parku je skutečně vážná. Letos se díky počasí kůrovec přemnožil. Vidím nebezpečí zejména v tom, že bezzásahová území parku jsou příliš veliká a rozptýlená po celém parku. Obávám se, že se kůrovec velmi rychle rozšíří do okolních státních i obecních lesů.

NE Pavel Stelzer člen rady národního parku Vyhlašovat nějaký kritický stav, abychom mohli v parku zasahovat, je úplný nesmysl. Odehrává se tam normální přírodní proces a jeho součástí je i kůrovec. Dohady o zasahování v národním parku jsou především politické téma, na kterém se někdo snaží získat body.

NE Jaromír Bláha Hnutí DUHA Jsem pro kůrovcové lapače v oblastech kolem národního parku, aby brouk nevylétal ven. Uvnitř se musí zachovat vývoj přírody bez hospodářských zásahů, aby naši potomci mohli vidět přírodní les. Kdyby kdysi lesníci zasahovali na Boubíně, prales by se nedochoval.

NE Dan Bárta zpěvák Co se nyní kolem národního parku děje, je předvolební hysterie. Ta má nahrát pouze lidem, kteří nejsou schopni pochopit, že mohou na světě existovat plochy, které nejsou jen něčí zahrádka. Bezzásahové zóny na Šumavě jsou bezzásahové proto, že jsou vyhrazené přírodě.

NE František Krejčí ředitel Národního parku Šumava Teď kůrovcová kalamita vrcholí i podle scénáře, který jsme po orkánu Kyrill předpovídali. Jedeme vlastně podle plánu. Na 70 procentech území zasahujeme konzervativními metodami, tedy i těžbou dřeva. 21 procent je bez zásahu, 9 pak v režimu, kde zčásti nekácíme.

Zpět na přehled zpráv ← následující   |   předcházející →

Zachraňme Šumavu občanské sdružení, o.s.

Karla Čapka 1166, 373 41 Hluboká nad Vltavou

IČO: 26568535, DIČ: CZ26568535
číslo účtu: 2073904309/0800

info@zachranmesumavu.cz http://www.zachranmesumavu.cz

Tytp www stránky vytvořilo web studio EDGERING v roce 2014 | x4u CMS Toplist Edgering