Název zdroje: Vlasta Datum vydání: 12.08.2009 Nadpis: Dřevěné srdce Šumavy Strana: 62 Rubrika: styl CESTY ČESKEM Autor: VÁCLAVA BLAHOVCOVÁ Náklad: 78636
POPISOVAT ŠUMAVU, TO JE JAKO NOSIT DŘÍVÍ DO VOLAR. VŠICHNI JI ZNAJÍ, VŠICHNI TAM BYLI. ALE KDYŽ UŽ JSME U TĚCH VOLAR, CO SE VÁM VYBAVÍ, SLYŠÍTELI JMÉNO TOHOTO MĚSTEČKA?
Většina z vás si asi vzpomene na dřevěné roubené domy. Máte pravdu. Ve městečku a okolí se jako zanikající svérázná enkláva lidového stavitelství na Šumavě zachovaly domy alpského typu. Tento styl k nám přinesli v druhé polovině 16. století alpští zemědělci, osadníci ze Štýrska a Tyrol, aby zde zavedli racionální alpské dobytkářství. Dlouho se udrželi jako rázovitý živel, lišící se od ostatních obyvatel Šumavy vzezřením, zvyky i obydlími.
KOUSEK ALP
Domy, které dnes můžete obdivovat, pocházejí většinou z 18. století. Typickým znakem alpského domu jsou nezvykle široké štíty s vyřezávanou pavlačí kryté nízkými sedlovými střechami. Samozřejmostí je také soustředění celého hospodářství pod jednu střechu. V přední části bydlel hospodář s rodinou, ve středu domu pak byly chlévy a úplně vzadu byste našli stodolu nebo seník. (Mimochodem, na zachovalé typické dřevěné seníky narazíte i na loukách kolem města. V dobách dávno minulých jich tu bylo na pět set!) Volarské domy tvořily do požáru v polovině 19. století převážnou zástavbu obce. Dnes jich stojí jen asi třináct a potkáte je ve Volarech při silnici z náměstí směrem na Lenoru a nedaleko nádraží. V jednom z nich je dnes muzeum, kde můžete aktuálně zhlédnout například expozice Proměny dřeva, Zlatá stezka, Staré Volary ve fotografii nebo výstavku ilustrátora dětských knížek Jana Chaloupka. Kromě pondělí je otevřeno od 10 do 17 hodin.
VOLARSKÝ KROMLECH
Když se nabažíte roubených domů i města jako takového, zajděte se podívat na menhiry neboli "kromlech", což je kruh ze vztyčených kamenů. Najdete ho nad volarským Starým městem na pahorku U dvou lip. Jedenáct kamenů pochází z náhorní plošiny v Krušných horách a podle ronových rýh, které určují stáří kamene, se jejich stáří odhaduje na několik tisíc let. Rozmístění kamenů není náhodné - jsou zasazeny podle postavení slunce během letního a zimního slunovratu a při keltském svátku Beltine. Kromlech slouží jako svatyně i jako observatoř. Příznivci Keltů ho postavili a vysvětili na jaře roku 2007. Takže, chcete-li si nechat "dobít baterky", víte už, kam zamířit.
JEŽÍŠOVA CESTA
Dalším zajímavým místem, kde vám bude zaručeně dobře, je křížová cesta na úbočí vrchu Kamenáč nad městem nad zahrádkářskou kolonií. (Od kostela sv. Kateřiny je to asi 1 kilometr.) Z místa se vám otevře mimo jiné krásný výhled na Volary. Křížová cesta má čtrnáct zastavení, z čehož dvanáct zastávek má podobu kapliček vytesaných ze tří kusů kamene dioritu. (Jen na vysvětlenou - pojem křížová cesta znamená ztvárnění utrpení Ježíše Krista na jeho poslední cestě k místu ukřižování.)
LÍPA BY ASI VYPRÁVĚLA
Chcete-li si udělat hezký výlet, zajeďte se podívat do Sudslavic, které najdete asi 5 kilometrů severně od Vimperku. (Z Volar je to 32 kilometrů.) Místo je známé především díky více než 600 let staré a přes 30 metrů vysoké lípě s obvodem kmene 12 metrů. Když si člověk pomyslí, že kolem ní mohl klidně uhánět na svém oři třeba takový Jan Žižka Lípa patří mezi nejmohutnější státem chráněné stromy v České republice. Když už u ní budete stát, určitě si všimnete nedaleké informační tabule, která vás pobízí k návštěvě 3,2 kilometru dlouhé naučné stezky Sudslavický okruh, jejímž výchozím i cílovým bodem je pár metrů vzdálený mlýn Vanických. Stezka prochází přírodní rezervací Opolenec a najdete tu celkem 26 zastávek s informačními cedulemi. Například jednu z mála pošumavských jeskyní, Sudslavickou jeskyni. Nachází se přibližně v polovině okruhu těsně u železniční trati nedaleko zastávky Bohumilice. Je jedním z významných středoevropských nalezišť kosterních pozůstatků zvířat z poslední doby ledové. Trasa je určena pouze pěším návštěvníkům - na několika místech je nutné lézt po žebřících připevněných do skály.
NENECHTE SI UJÍT
Pro Volary bylo vždy typické zpracování dřeva a chov dobytka, s nímž souviselo i označení "volaři" Městečko má milý znak - čtyři jedle na důkaz starého práva volně v lesích pást dobytek a kácet stromy.
VÁCLAVA BLAHOVCOVÁ, redaktorka publicistiky
Vysílat mě, šumavskou holku, "dolů na jih", je nebezpečné. Taky už bych se z té vší krásy nemusela vrátit...
Zachraňme Šumavu občanské sdružení, o.s.
Karla Čapka 1166, 373 41 Hluboká nad Vltavou
IČO: 26568535, DIČ: CZ26568535
číslo účtu: 2073904309/0800