Název zdroje: ECONNECT - Zpravodajství Datum vydání: 25.06.2009 Nadpis: Národní park Bavorský les slaví čtyřicátiny a je inspirací pro Šumavu
V červnu před 40 lety Bavorský zemský sněm jednomyslně přijal usnesení požadující od tamní vlády zřízení Národního parku Bavorský les. Tento zároveň nejstarší německý národní park pak byl pro návštěvníky slavnostně otevřen v říjnu 1970. Podle Hnutí DUHA by stejně účinná ochrana, jaká je v Německu, měla platit i na Šumavě, která tvoří s Bavorským lesem jeden přírodní celek.
Přísná ochrana a nerušené přírodní procesy nejsou v regionu překážkou pro ekonomický rozvoj. Jako turistický magnet má divočina v Národním parku Bavorský les také velký přínos pro místní hospodářství. Podle aktuálních propočtů se odhaduje, že park ročně navštíví kolem 760 tisíc turistů. Jelikož tady každý z návštěvníků utratí za den průměrně 39 Eur, vytváří jen turismus hrubý obrat téměř 29 milionů Eur. U zhruba poloviny příchozích sehrál velkou roli při rozhodování k navštívení oblasti právě fakt, že má území statut národního parku.
V polovině devadesátých let se při umírání starých stromů a samovolném vzniku nového lesa nijak nezasahovalo. Přesto vědci v roce 2005 zjistili, že se pod uschlými smrky ve vysokých horských polohách s extrémně nepříznivými podmínkami pro obnovu lesa vyskytují průměrně čtyři a půl tisíce malých stromků vyšších než 20 centimetrů na každém hektaru. Přitom k obnově horského lesa by stačilo jen asi 500 kusů na hektar. Zároveň roste podíl smrků vyšších než dva metry. O budoucnost lesů v národním parku proto nemusejí mít v Bavorsku obavy.
Hnutí DUHA prosazuje, aby i Šumava měla stanoveny cíle ochrany stejně jasným způsobem, jako je tomu v Bavorsku. Přijetí zákona o NP Šumava by ovšem měla předcházet dohoda mezi ministerstvem životního prostředí, vědci, místními obyvateli a nevládními organizacemi, které zatím nebylo dosaženo. Podle doporučení Světového svazu ochrany přírody (IUCN) z roku 2003 si Šumava může zachovat statut mezinárodně uznávaného národního parku, plochy ponechané přírodě však měly již v roce 2008 představovat 30-40 % rozlohy šumavského národního parku. Česká Republika ovšem tato doporučení plní jen částečně.
Jako jedno z nejlépe spravovaných chráněných území v Evropě dostává Národní park Bavorský les opakovaně diplomy Rady Evropy. Český Národní park Šumava zatím tento diplom bohužel nikdy nezískal.
Jaromír Bláha z Hnutí DUHA řekl: ?Národní park zajistil přírodě na bavorské straně Šumavy jedinečnou šanci nerušeně se vyvíjet podle vlastních zákonů. Zdejší horské lesy tak poskytly řadu poznatků o svém vývoji, které bychom jinak v běžných hospodářských lesích nikdy nezískali. Příklad bavorského národního parku ale také jasně ukazuje, že důsledná ochrana přírody může významně pomáhat místním ekonomikám. Z území dříve posměšně nazývaného bavorská Sibiř se stal magnet přitahující do regionu turisty, kteří sem jezdí obdivovat nespoutanou středoevropskou přírodu. Náš národní park Šumava je nyní na rozcestí. Buď zůstane národním parkem a bude svého souseda následovat, anebo rezignuje na značku národního parku a bude nesmyslně kácet lesy kvůli kůrovci, zajišťovat obchod těžařským a dřevařským firmám či budovat lanovky. Obojí dohromady skloubit nejde."
Zachraňme Šumavu občanské sdružení, o.s.
Karla Čapka 1166, 373 41 Hluboká nad Vltavou
IČO: 26568535, DIČ: CZ26568535
číslo účtu: 2073904309/0800