Jeseníky národním parkem?

13.09.2008

Mladá fronta Dnes Datum vydání: 13.09.2008 Nadpis: Jeseníky národním parkem? Mutace: Střední Morava Autor: ROSTISLAV HÁNYŠ

Ministerstvo životního prostředí chce povýšit Jeseníky, větší ochrana se má týkat jen vybraných míst

Jeseníky - Do prestižní skupiny národních parků se mají dostat také Jeseníky. Ministerstvo životního prostředí zveřejnilo návrh, kde počítá s vytvořením dvou nových národních parků, Jeseníky a Křivoklátsko. Jako první o záměru informoval server Aktuálně.cz. Národní park znamená nejvyšší stupeň ochrany přírody a také vysokou mezinárodní prestiž. V České republice jsou zatím pouze čtyři. Na druhou stranu může lidem přinést dost problémů - zastavit například plány na stavbu nových domů nebo zhatit aktivity místních podnikatelů. To ale podle ministerstva v případě Jeseníků nehrozí. Vyšší ochrana by se týkala jen centrální části hor. "Ministerstvo životního prostředí schválilo ve svém koncepčním materiálu vyhlášení Národního parku Jeseníky," sdělila Jarmila Krebsová, vedoucí tiskového oddělení ministerstva životního prostředí. Uvedla, že jde o dlouhý proces, který končí schválením vládou a parlamentem.

Červenohorské sedlo zůstane lyžařům Snahu zřídit Národní park Jeseníky zdůvodňují lidé z ministerstva jejich jedinečnou přírodou a výskytem vzácných živočichů a rostlin. "Jde o území, které nejlépe odpovídá charakteristice národního parku jak z pohledu naší legislativy, tak i Světové komise pro chráněná území a federace Europarc," řekla Krebsová. Lidé se obávají, že případný národní park může ohrozit stavbu domů nebo projekty na rozvoj turistiky. Podle ministerstva nejsou obavy na místě. "Národní park Jeseníky bude navržen tak, aby z zahrnoval stávající národní přírodní rezervace Praděd, Šerák-Keprník a další maloplošná zvláštně chráněná území a první zónu chráněné krajinné oblasti. Navíc sem budou začleněná území pokrytá alpinskou a subalpinskou vegetací, případně horskými smrčinami, kde je stavební činnost i tak velmi nepravděpodobná," vysvětlila Krebsová.

UNIKÁT Nejvyšší moravskoslezské hory jsou natolik unikátní, že ministerstvo životního prostředí zde chce vyhlásit národní park. Nejpřísnější ochraně by měly podléhat jen centrální Jeseníky a vybraná místa. Zbytek by zůstal chráněnou krajinnou oblastí.

Kvůli lyžování není v pásmu zvažovaného národního parku Červenohorské sedlo, kde leží jedno z největších lyžařských středisek Jeseníků. "Zde by se oproti stávajícímu stavu nic nezměnilo ," ujistila Krebsová. Šéf Správy Chráněné krajinné oblasti Jeseníky Jan Halfar zájem ministerstva o "povýšení" Jeseníků vítá. "Část našich hor je velmi cenná i v mezinárodním měřítku. Proto je dobré, že se o zřízení národního parku uvažuje," sdělil Halfar. Podle něj to přinese hlavně lepší ochranu území. "V současnosti máme jediného profesionálního strážce přírody, což je nedostatečné. V národních parcích je jich běžně mnohem víc. V Jeseníkách se dá počítat zhruba s deseti," odhaduje Halfar.

Přírodní funkce lesa Zásadní změna by nastala v hospodaření v jesenických lesích, které mají nyní na starost Lesy České republiky. V národním parku hospodaření přechází na samotnou správu národního parku. "Klade se jednoznačně důraz na přírodní funkci lesa. Z lesů hospodářských se stávají lesy zvláštního určení, kde je hospodářská funkce lesa potlačena," vysvětlil Josef Zolltriester z Národního parku Šumava.


  • Co by se nesmělo na území národního parku

  • sbírat rostliny či odchytávat živočichy - zakládat obory nebo bažantnice - stavět nové silnice, sídelní útvary, železnice či vedení velmi vysokého napětí - chemicky ošetřovat silnice, pořádat vyhlídkové lety - těžit nerosty a horniny - intenzivně hospodařit - tábořit mimo vyhrazená místa - rozšiřovat nepůvodní druhy rostlin a živočichů - měnit vodní režim pozemků - vjíždět auty mimo silnice a vyhrazená místa

  • Tři zóny parku

první zahrnuje nejcennější území, návštěvníci se mohou pohybovat jen po vymezených stezkách (časté kontroly strážců přírody)

druhá území s významnými přírodními hodnotami, které člověk ovlivnil svou činností (je využívána pro turistiku a rekreaci)

třetí zahrnuje území značně ovlivněné lidskou činností

Ve druhé a třetí zóně je možná podnikatelská a stavební činnost při dodržení zásad ochrany přírody.

V Česku zatím existují čtyři národní parky: Krkonoše, Šumava, České Švýcarsko a Podyjí.

Zpět na přehled zpráv ← následující   |   předcházející →

Zachraňme Šumavu občanské sdružení, o.s.

Karla Čapka 1166, 373 41 Hluboká nad Vltavou

IČO: 26568535, DIČ: CZ26568535
číslo účtu: 2073904309/0800

info@zachranmesumavu.cz http://www.zachranmesumavu.cz

Tytp www stránky vytvořilo web studio EDGERING v roce 2014 | x4u CMS Toplist Edgering